Spotkanie z weterynarzem - żaba szponiasta

Dodano 20 maja 2019 przez Anna Matyjaszczyk.

W poniedziałek, 20 maja – w piękny słoneczny, wiosenny dzień – w naszym przedszkolu słychać było „kumkanie” żab. Odwiedziły nas żaby szponiaste, a wśród nich mały karlik szponiasty.
W warunkach naturalnych żaba ta zamieszkuje stałe lub wolno płynące wody nizinnych lasów deszczowych w strefie równikowej środkowej Afryki (Nigeria, Kamerun, Gabon, Gwinea Równikowa). Jest to bardzo powszechny gatunek wodny w tamtejszych rejonach.
Płaz ten charakteryzuje się szaro -brązowym ubarwieniem ciała, z ciemniejszymi plamkami oraz z jasnym podbrzuszem. Skóra pokryta jest niewielkimi brodawkami. Jego głowa jest stożkowata, oczy okrągłe i płaskie, bez powiek. Nie posiada także języka. Tylne kończyny są długie i zakończone pazurami. Ich budowa nie pozwala karlikowi na poruszanie się po suchym lądzie, co nie oznacza, że nie wychodzi czasem z wody. Palce tylnych i przednich nóg połączone są błonami pławnymi. Żabki te oddychają powietrzem atmosferycznym (posiadają płuca), ale są typowo wodnymi zwierzętami.

Jest to aktywny , ciekawski gatunek, który może być trzymany w akwarium z rybami czy krewetkami. Należy jednak pamiętać, że ikra, narybek oraz młode krewetki będą stanowiły urozmaicenie ich diety. Ryby, które będziemy chcieli połączyć z karlikiem nie powinny być drapieżnikami, nie powinny być też większe od żabek. Unikamy ryb typu "glonojad" lub posiadających otwór gębowy w kształcie przyssawki (uznają żabkę za kamień, z którego można zeskrobać pożywienie), unikamy także ryb o wydłużonych płetwach - te z kolei będą nękane przez płazy. Gatunek tych żab szybko przystosowuje się do nowych warunków - jest dość wytrzymały i odporny. Posiada również zdolność do regeneracji utraconych kończyn.

Przygotowując akwarium dla naszych żabek musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię dna zbiornika - im większa, tym lepsza. Poziom wody natomiast nie może przekraczać wysokości 25-30cm, gdyż będą miały one utrudnioną drogę do powierzchni w celu zaczerpnięcia powietrza. Wyposażenie zbiornika powinny stanowić filtr (z zabezpieczonym wylotem i wolnym przepływem) oraz grzałka (odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnym poparzeniem delikatnej skóry żaby). Oświetlenie nie jest wymagane, a jeżeli go zastosujemy, to powinno być rozproszone. Dodatkowo w akwarium zapewniamy dużą ilość kryjówek (korzenie, rośliny itp), szczelne przykrycie zbiornika. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie roślin pływających o szerokich liściach, jednak niezbędne jest pozostawienie wolnych przestrzeni na powierzchni wody. Zastosowane podłoże oraz elementy dekoracyjne nie powinny mieć ostrych krawędzi. Woda powinna być czysta i odstana, systematycznie podmieniana raz w tygodniu (około 25%).

Karliki szponiaste są drapieżnikami- zarówno kijanki, jak i dorosłe żaby, są mięsożerne. Ich dietę powinny stanowić żywe lub mrożone pożywienie. Chętnie zjadają: rozwielitkę, ochotkę, komary, rureczniki, dżdżownice, narybek, krewetki (kawałki), kawałki ryb słodkowodnych. Pożywienie powinno być urozmaicone. Młode żaby karmimy codziennie, starsze co 2-3 dni.
 

Dołączone zdjęcia:

  Powrót